2010 Brisbane Cup Nominations

June 7th, 2010

The action at the Eagle Farm Racecourse will continue this Saturday as the AAMI Stradbroke Raceday – the next feature on the Brisbane Winter Racing Carnival, goes ahead.

Winner of the Eagle Farm Cup (2200m) Triple Honour is one to look out for in the 2010 Brisbane Cup.

While the rich $1 million Group 1 Stradbroke Handicap (1400m) dominates the day’s action, the Group 2 Brisbane Cup (2400m) has drawn a fantastic 37 nominations to set up a fantastic battle on the track.

Winner of the Eagle Farm Cup (2200m) Triple Honour is one to look out for in the 2010 Brisbane Cup.

The Jim Marconi-trained five-year-old finished strong, and overcame the front runners to prove himself as a staying horse as he took out nominee for the 2010 Brisbane Cup Raffaello who finished in second spot.

Newport – another entrant for Saturday’s Group 2 race rounded off the top three finishers last Saturday, and could be another contender for the 2010 Brisbane Cup.

Representing the local horses, Tabulate, trained by Robert Heathcote is a contender for the 2010 Brisbane Cup after the gelding took the top spot at Doomben in the Group 3 Premier’s Cup (2200m) and saw off Albertinelli into second spot, who is also nominated on Saturday.

The AAMI Stradbroke Raceday will also see the Group 1 Queensland Derby (2400m), the Group 1 T.J. Smith (1600m), and the Group 2 Queensland Guineas (1600m).

So if you would like to get in on the action at Eagle Farm this weekend, and place a bet on the 2010 Brisbane Cup, head to Ladbrokes.com.au now!

2010 Brisbane Cup Nominations

No

Horse

Trainer

1
Ajhar (USA)
Lee Freedman
2
Albertinelli (IRE)
Clarry Conners
3
Attallus
Danny J Bougoure
4
Baughurst
Bill & Simon Wilde
5
Calatrava (NZ)
Michael Moroney
6
Castle Heights (NZ)
Donna Logan
7
Court Ruler (NZ)
John Wheeler
8
Crossthestart (NZ)
Bevan & Richard Laming
9
Danzibaa
Paul Perry
10
Devil’s Mountain (NZ)
Brian Jenkins
11
Ekstreme (NZ)
Bryce Revell
12
Encosta Tszyu
Brian Smith
13
Figure Of Speech (NZ)
Brian Jenkins
14
Fulmonti (NZ)
Chris Jordan
15
Hexaar Beauty
Pam Webber
16
Hissing Sid
Bill & Symon Wilde
17
Indikator (NZ)
Keith Opie
18
Larry’s Never Late (NZ)
Rodney Douglas
19
Miss Alia (NZ)
Pay Hyland
20
Newport
Paul Perry
21
Pagan Princess
Grahame Begg
22
Persian Star
Rober Smerdon
23
Pleasure Time
Jeffrey Caught
24
Raffaello
Jim Marconi
25
Ready To Lift
Gerald Ryan
26
Royal Hope
Grant A Marshall
27
Sand Hawk (NZ)
Jenny Vance
28
Scouting Wide (NZ)
Tim Martin
29
Shi Kin Fly (NZ)
John Sargent
30
Sir Slick (NZ)
Graeme Nicholson
31
Solid Billing
Craig Ritchie
32
Tabulate
Robert Heathcote
33
Tinseltown (NZ)
Michael Moroney
34
Triple Honour (NZ)
Chris Waller
35
Vickezzchardonnay (NZ)
Murray & Bjorn Baker
36
Vision And Power (NZ)
Joseph Pride
37
Yield Curve
Kath Carroll