Crossthestart Wins 2010 Brisbane Cup Ahead Of Scouting Wide

June 15th, 2010

As the fifth race on Saturday, the Group 2 Brisbane Cup (2400m) took to the Eagle Farm Racecourse forming part of the AAMI Stradbroke Raceday and saw Crossthestart win with a gallant performance.

Sitting off the pace in fourth, the Cape Cross gelding took the win in the final straight with a gallant finish.

The win gave trained Bevan Laming his third Brisbane Cup title, while Chris Munce continued his fantastic racing in the Queensland capital, with the win giving the jockey his fourth win in the race.

Sitting off the pace in fourth, the Cape Cross gelding took the win in the final straight with a gallant finish which saw him take the lead from Scouting Wide by a length and a quarter.

The runner up of the 2010 Brisbane Cup set the pace from early on leading the pack and finished a nose ahead of the third-placed Ekstreme.

Crossthestart and Laming are now aiming for the Spring Racing and the Group 1 Caulfield Cup (2400m) most likely the target after such an impressive staying event by the late bloomer.

Other Eagle Farm races which took place was Queensland’s richest event the $1 million Group 1 Stradbroke Handicap (1400m) which saw a great win by Black Piranha, the Group 1 Queensland Derby (2400m), the Group 1 T.J Smith (1600m) and the Group 2 Queensland Guineas (1600m).

If you want to keep up-to-date on any of the runners’ next starts, or to check out the form in the lead up to Crossthestarts Caulfield Cup, head to Ladbrokes.com.au now for the best odds and markets!

2010 Brisbane Cup Results

Position

Horse

Trainer

Jockey

1st
Crossthestart (NZ)
Bevan & Richard Laming Chris Munce
2nd
Scouting Wide (NZ)
Tim Martin Tye Angland
3rd
Ekstreme (NZ)
Bryce Revell Damian Browne
4th
Newport
Paul Perry Danny Nikolic
5th
Larry’s Never Late (NZ)
Rodney Douglas Luke Nolen
6th
Persian Star
Robert Smerdon Glen Boss
7th
Tabulate
Robert Heathcote Stathi Katsidis
8th
Fulmonti (NZ)
Chris Jordan Michael Walker
9th
Tinseltown (NZ)
Michael Moroney Craig Grylls
10th
Indikator (NZ)
Keith Opie Glen Colless
11th
Sir Slick (NZ)
Graeme Nicholson David Walsh
12th
Castle Heights (NZ)
Donna Logan Craig Newitt
13th
Encosta Tszyu
Brian Smith Bobby El-Issa
14th
Baughurst
Bill & Symon Wilde Damien Oliver
15th
Court Ruler (NZ)
John Wheeler Jason Taylor
16th
Vickezzchardonnay (NZ)
Murray & Bjorn Baker Kerrin McEvoy
17th
Danzibaa
Paul Perry Jason Maskiell
18th
Royal Hope
Grant A Marshall Craig Williams
Scratched
Albertinelli (IRE)
Clarry Conners Blake Shinn
Scratched
Pleasure Time
Jeffrey Caught